Hakkimizda

Online Tescil

Marka

Patent

Tasarım

Kalite Belgelendirme

Blog

Marka Şehir Fatih » Fatih Patent Marka Şehir Fatih; Şehrin markalaşması, bir ürünü markalaştırma stratejilerinin şehir üzerinde uygulanmasıdır.
Marka Şehir Fatih

Marka Şehir Fatih

Ana Kategori : Hakkimizda, Kategori : Biz Kimiz
Biz Kimiz Marka Şehir Fatih Marka Şehir Fatih; Şehrin markalaşması, bir ürünü markalaştırma stratejilerinin şehir üzerinde uygulanmasıdır.
Fatih Patent +90 212 212 35 17

Şehirleri neden markalaştırıyoruz?

İletişim ve ulaşım imkânlarının 19. Ve 20. yüzyıla göre gelişmişliği, bilginin artık büyük oranda internet aracılığı ile kolay bir şekilde yayılması, gelişmiş ülkelerde yaşayan insanların gelirlerinin artması gibi birçok sebepten ötürü günümüz insanları dünyayı daha rahat dolaşmaktadır. Her ne amaçla olursa olsun yurtdışından ülkemize gelen ve ya ülkemizdeki herhangi bir şehirden bir şehre seyahat eden insanların ilgisini bilinirliğimiz için ustaca kullanırsak şehrimizin ekonomik altyapısında müthiş bir devinim sağlamış oluruz. Şehrin bir marka, bir konu, mekân, lezzet, teknolojik vb. simgesi olması demek, hedef kitle gözünde bir tercih unsuru olması demektir.

Dünyanın önemli şehirleri, yaşayanların sorunlarını çözmek ve refahını artırmak için ekonomik olarak stratejiler geliştirmektedir. Örneğin Paris şehri moda ve kozmetik alanında markalaşmış bir şehirdir. Paris merkezli birçok moda ve parfüm markası şehirlerinin marka bilinirliği sayesinde küresel ekonomik rekabette bir adım daha ileride olacaktır.

Peki, Fatih neden bizim yerel-küresel markamız olmasın? Fatih kökenli yeni bir marka, dünya çapında aynı alanda çıkmış herhangi bir markadan daha bilinirliği yüksek olmasın?

Bu yüzden etkin patent, ülke ekonomilerin baş aktörü olan şehirleri markalaştırma yoluna gitmiştir.

Şehrin markalaşması ne demektir?

Şehrin markalaşması, bir ürünü markalaştırma stratejilerinin şehir üzerinde uygulanmasıdır. Bu henüz genç olan disiplin, şehrin güçlü ve kendine has yanlarını ortaya çıkartarak şehri; istenilen kitleye uygun bir çeşit medya aracına dönüştürmeyi hedefler.

Şehrin markası oluşturulurken, şehrin topografyasının özelliği; markalaştırmak için gerekli ayırt edici unsur, yönetim ve pazarlama teknikleri ile birlikte detaylı bir şekilde düşünülmelidir.

Marka Şehir Fatih Proje kapsamında daha çok marka tescilin yapılması için oldukça İNDİRİM yaptığımız marka tescil fiyatları ve toplam marka tescil maliyetlerini Online Marka Tescil sayfamızdan inceleyebilirsiniz. ve iştiraki olduğumuz Etkin Patent hakkında bilgileri inceleyebilirsiniz.

Şehri marka yapmak; sadece şehrin imajını oluşturan pozitif faktörleri belirleyip, bir arada durmasını sağlayarak, güçlü ve karakteristik yanlarını göz önüne sermek değildir. Dikkat çekici bir yerel kimlik ve şehir bilinci oluşturmak, mali yatırım ve politik sermayeyi çekmek gibi ekonomik tabanlı ya da kullanıcı tavrını ve davranışını değiştirmek gibi sosyal-kültürel tabanlı süreçleri içermektedir.

Şehir markası ise slogan ve kampanyadan çok daha fazlasıdır. Daha ziyade belirli bir kitlede duygusal bağıntıların ve düşüncelerin toplamanı temsil eder. Potansiyel ve ya var olan müşteri isim, logo, ürün, hizmet, olay ya da tasarım veya sembolle karşı karşıya geldiğinde bunları temsil ettiği akla gelir.

Unutulmamalıdır ki, dünya algısında şehirler hali hazırda bir markadır. New York'u borsanın, Paris'i modanın ve kozmetiğin, Londra'nın eğitim ve sanayinin, Roma'nın ve Mekke'nin Katolik ve İslam dinlerinin merkezi olması; onları bu alanlarda bir marka yapar. Fatih Patentin de amacı, Fatih ilinin, dünya ekonomisinde rekabet edecek güçlü yanlarını; yaratılan güçlü marka imajı altında ortaya çıkarmak ve Fatih halkının hak ettiği ekonomik ve sosyal-kültürel seviyeye ulaşmasını sağlamaktır.